W dolinie Sanu. Ulucz

Total
0
Shares

Ulucz to jedna z najciekawszych miejscowości w dolinie Sanu, do której w trakcie historycznej wycieczki po terenie Podkarpacia z pewnością warto zajrzeć. Co decyduje o wyjątkowości tej wsi? Jeden zabytek, który skutecznie przyciąga uwagę i miłośników drewnianej architektury, i tych, których fascynuje sztuka cerkiewna.


Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu to jedna z najstarszych perełek architektury tego typu w naszym kraju, która może się pochwalić i ciekawą sylwetką, i malowniczym otoczeniem. Została ona zbudowana na szczycie wzgórza Dębnik, które dumnie wznosi się nad malowniczą doliną Sanu. Miejsce to zapewniało niegdyś bezpieczeństwo i spokój, zatem zbudowana tu w początkach XVII wieku cerkiew mogła zachwycać swymi obronnymi walorami. Do lat 40-tych XX wieku służyła ona miejscowym greckim katolikom, jednak po Akcji „Wisła” i wysiedleniu ludności ukraińskiej, cerkiew ta pozostała opuszczona. Dziś opiekuje się nią Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, które na bieżąco zabezpiecza cerkiew i dba o nagrobki, które zachowały się na przy cerkiewnym cmentarzu.

Nie brak tu ciekawostek, w gronie których wyróżnia się m.in. tablica poświęcona księdzu Michałowi Werbyckiemu, znanemu jako autor tekstu do hymnu narodowego Ukrainy. To miejsce do dziś wzbudza zachwyt, a czas spędzony w Uluczu dla nikogo nie będzie czasem straconym fotowydrukimalik.pl.

You May Also Like

Dwór Bractwa Świętego Jerzego w Gdańsku

To jedna z najcenniejszych perełek dawnej architektury, jakimi może się pochwalić Gdańsk. Dwór Bractwa Świętego Jerzego to ważny zabytek, któremu turyści spacerujący po historycznym centrum miasta nie mogą się oprzeć.…
View Post