Ulucz to jedna z najciekawszych miejscowości w dolinie Sanu, do której w trakcie historycznej wycieczki po terenie Podkarpacia z pewnością warto zajrzeć. Co decyduje o wyjątkowości tej wsi? Jeden zabytek, który skutecznie przyciąga uwagę i miłośników drewnianej architektury, i tych, których fascynuje sztuka cerkiewna.
Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu to jedna z najstarszych perełek architektury tego typu w naszym kraju, która może się pochwalić i ciekawą sylwetką, i malowniczym otoczeniem. Została ona zbudowana na szczycie wzgórza Dębnik, które dumnie wznosi się nad malowniczą doliną Sanu. Miejsce to zapewniało niegdyś bezpieczeństwo i spokój, zatem zbudowana tu w początkach XVII wieku cerkiew mogła zachwycać swymi obronnymi walorami. Do lat 40-tych XX wieku służyła ona miejscowym greckim katolikom, jednak po Akcji „Wisła” i wysiedleniu ludności ukraińskiej, cerkiew ta pozostała opuszczona. Dziś opiekuje się nią Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, które na bieżąco zabezpiecza cerkiew i dba o nagrobki, które zachowały się na przy cerkiewnym cmentarzu.
Nie brak tu ciekawostek, w gronie których wyróżnia się m.in. tablica poświęcona księdzu Michałowi Werbyckiemu, znanemu jako autor tekstu do hymnu narodowego Ukrainy. To miejsce do dziś wzbudza zachwyt, a czas spędzony w Uluczu dla nikogo nie będzie czasem straconym fotowydrukimalik.pl.