Dwór Bractwa Świętego Jerzego w Gdańsku

Total
0
Shares

To jedna z najcenniejszych perełek dawnej architektury, jakimi może się pochwalić Gdańsk. Dwór Bractwa Świętego Jerzego to ważny zabytek, któremu turyści spacerujący po historycznym centrum miasta nie mogą się oprzeć. Nic w tym dziwnego. Kto w czasie wycieczki po Gdańsku zatrzyma się przy tej budowli, ten będzie mógł ujrzeć jeden z ciekawszych przykładów XV-wiecznej architektury na ziemiach polskich.

Ten budynek może oczarować każdego miłośnika stylu gotyckiego, jest też ważnym punktem w programie wycieczki dla tych, którzy chcą odwiedzić miejsca wyjątkowo zasłużone dla Gdańska i jego mieszkańców. Dwór Bractwa Świętego Jerzego bez wątpienia do takich obiektów się zaliczał, o czym przypomina m.in. jego reprezentacyjna forma. Święty Jerzy, patron strzelców, przypomina o tym, iż w murach tego domu urzędowali niegdyś członkowie bractwa strzeleckiego.

Do ich potrzeb została dopasowana forma budynku, którego dumą stały się reprezentacyjne sale, wykorzystywane przez członków bractwa jako miejsca organizacji oficjalnych spotkać i ważnych uroczystości. Dziś z tym pięknych wnętrz korzystają członkowie Stowarzyszenia Architektów Polskich. Dwór ten jest jednocześnie ważną atrakcją turystyczną, przy której bardzo chętnie zatrzymują się goście w trakcie wycieczki nastawionej na spotkanie z perełkami średniowiecznej architektury.

You May Also Like

W dolinie Sanu. Ulucz

Ulucz to jedna z najciekawszych miejscowości w dolinie Sanu, do której w trakcie historycznej wycieczki po terenie Podkarpacia z pewnością warto zajrzeć. Co decyduje o wyjątkowości tej wsi? Jeden zabytek,…
View Post