5 sposobów na stylizacje okien

Total
0
Shares

Urządzając mieszkanie lub dom, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej stylizacji okien. Meble w różnych pokojach odpowiadają naszym potrzebom funkcjonalnym oraz pomagają uzyskać pożądany nastrój. Z kolei odpowiednia stylizacja okien, dobrze dobrane dodatki pomagają doszlifować ten efekt. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak dopasować dodatki i dekoracje okienne, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Okno kuchenne

Okno kuchenne

Wybierając elementy dekoracyjne na okno kuchenne, wybierzmy przedmioty o charakterze praktycznym. Warto ustawić na parapecie doniczki z ziołami, a pomiędzy nimi postawić przedmioty codziennego użytku. Do tego celu możemy wykorzystać ozdobną konewkę, piękny moździerz, wagę kuchenną, ozdobną misę. Dobrze sprawdza się również świeże owoce i warzywa, które ułożymy między donicami. Wybierając ozdoby okienne do kuchni, ze względów praktycznych unikajmy długich zasłon zwisających do podłogi. Dobra alternatywa będzie wybór lambrekinów, rolet rzymskich lub żaluzji. Kolor i wzór koniecznie dopasujmy do stylu, w jakim zaprojektowane jest nasze mieszkanie. W kuchni urządzonej w stylu klasycznym dobrze sprawdza się zazdrostki, z kolei w stylu glamour dobrze sprawdzą się rolety rzymskie.

Okno w sypialni

Okno w sypialni

Sypialnia to miejsce, w którym pragniemy zrelaksować się po ciężkim dniu, wygodnie wyspać i przyjemnie rozpocząć dzień. W sypialni dobrze sprawdza się długie zasłony wykonane z materiału tłumiącego dźwięki i blokującego dostęp światła. Dobrze sprawdzają się również rolety mini, dzień i noc oraz ozdobne rolety rzymskie. Jako dekoracji użyjmy dużych roślin doniczkowych, które Wpłyną na polepszenie naszego samopoczucia oraz zapewnia odpowiednia ilość tlenu. Doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie klimatycznych lampek typu cotton balls, które dodadzą wnętrzu przytulnego klimatu.

Okno w salonie

Okno w salonie

W salonie zasłony odgrywają duże znaczenie, zarówno pełnia role dekoracyjna, jak również pomagają regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Planując aranżację okien w pokoju dziennym warto zawiesić w oknach zestaw składający się z lekkich i zwiewnych firanek w połączeniu z ozdobnymi kryjącymi zasłonami. W zależności od stylu, w jakim planujemy wykończyć wnętrze możemy ustawić kompozycje z różnych dodatków np. Książek, kwiatów, świeczników lub lampek dekoracyjnych. W salonie w stylu loftowym dobrze sprawdzą się metalowe zegary, betonowe figurki. Styl glamour lubi kryształowe świeczniki, złote i srebrne donice oraz lustrzane szkatułki i ozdoby.

Okno w pokoju dziecięcym

Ze względów bezpieczeństwa w pokoju dziecięcym starajmy się unikać na oknie przedmiotów, które w łatwy sposób można potłuc, nie powinno się również stawiać potencjalnie trujących roślin. Doskonale sprawdza się z kolei figurki lego, zabawki, a także kolorowe książki. Na oknie możemy również lampki z delikatnym światłem, które w nocy zapewnia spokój i komfort naszemu maluchowi. Jako osłona przed słońcem doskonale sprawdzi się roleta z kolorowymi wzorami np. Przedstawiająca galaktykę lub ulubiona postać z bajki.

Rośliny doniczkowe a strony świata

Jeśli zdecydujemy się na dekoracje okien przy pomocy roślin doniczkowych powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na ich odpowiedni dobór w zależności od tego, na jaką stronę zlokalizowane są nasze okna

  • W pomieszczeniach zacienionych, w których okna wychodzą na północ dobrze sprawdza się rośliny zielone z dużymi miękkimi liśćmi bez kwiatów ozdobnych. Warto wybrać rośliny, które w naturalnym środowisku rosną blisko ziemi dzięki czemu nawet w bardzo niedoświetlonych wnętrzu będą się swobodnie rosnąć.
  • Okna wychodzące na południe często narażone są na ostre słońce. W pomieszczeniach zlokalizowanych na te strony świata koniecznie unieśmy gatunki roślin, które potrzebują dużą ilość słońca.
  • W oknach wychodzących na zachód i wschód zapewniona jest odpowiednia ilość słońca dlatego w takich pomieszczeniach sprawdzi się większość gatunków roślin, z wyjątkiem tych, które powinny stać w cieniu.