„Zakręcony (w) Olsztyn”

Zakrecony w Olsztyn_13
W sobotę 30. września 2017r. ruszyła pierwsza odsłona grantowego projektu „Zakręcony (w) Olsztyn”. Działania organizowane są w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury” realizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018" oraz ze środków samorządów Ełku, Olsztyna i Szczytna oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Już od sierpnia trwały w liceum działania przygotowujące realizację projektu „Zakręcony (w) Olsztyn”. Młodzież przygotowywała zagadki i zadania przeznaczone do wykonania w trakcie działań projektowych przez młodszych kolegów ze szkół podstawowych i przedszkoli wraz z rodzicami. Do wspólnej zabawy, do poznawania swojego rodzinnego miasta – Olsztyna – zaproszono zespoły rodzinne (rodziców wraz z dziećmi w przedziale wiekowym 4-10 lat).
Przywitanie uczestników odbyło się w XI LO w Olsztynie, a projekt rozpoczęto od zapoznania się z mapą Polski, a na niej z położeniem Warmii i Mazur oraz stolicy regionu - Olsztyna. Następnie dzieci wraz z rodzicami i wolontariuszami (uczniami Szkoły Podstawowej  nr 33 i XI Liceum Ogólnokształcącego) spacerowali po olsztyńskim Starym Mieście pod opieką doświadczonej przewodniczki PTTK Marty Kruk. Maluchy zapamiętywały podczas spaceru słowa – klucze potrzebne do rozwiązania zagadek i quizów. Wśród haseł pojawiły się takie jak: ratusz, zamek, Kopernik, herb, święty Jakub, muszla, Wysoka Brama, Warmia. Zwiedzając starówkę z przewodnikiem, dzieci rozwiązywały zagadki w przestrzeni miasta i porównywały obiekty współczesne z retrofotografiami z początków XX wieku. Po powrocie do naszego liceum na uczestników czekał słodki poczęstunek oraz rozwiązywanie rebusów, krzyżówek i układanie puzzli. Następnie odbyły się działania plastyczne pod okiem pani Ewy Letki (lepienie w glinie bab pruskich, ozdabianie lnianych toreb słowami-kluczami oraz malowanie rysunków). Na koniec długiego i intensywnego dnia przewidziano dla zapracowanych maluchów i ich rodziców oraz wolontariuszy ciepły poczęstunek – smakowite pierogi.
To, co jest warte podkreślenia - zajęcia prowadzone w ramach projektu są dla uczestników bezpłatne. Uczestników warsztatów gościnnie przyjął w progach swojej szkoły Dyrektor XI LO – Pan Janusz Krzysztof Rączkiewicz, za co serdecznie dziękujemy.
Koordynatorem merytorycznym projektu jest Joanna Mieszczyńska, nauczycielka historii SP 33 w Olsztynie, Ambasador Muzeum POLIN, a koordynatorem organizacyjnym projektu Ewa Mieszczyńska, nauczycielka historii XI LO w Olsztynie.