Być jak Japończycy

Japonia_5
Pałeczki są prawdopodobnie najpopularniejszymi sztućcami na świecie-używane są przez ponad dwa miliardy ludzi. Mimo to, dla nas, użytkowników noży, widelców czy łyżek, nie są codziennym narzędziem. Najczęściej spotykamy się z nimi w azjatyckich restauracjach. Te drewniane drążki rządzą w krajach Dalekiego Wschodu i tamtejsi mieszkańcy przywiązują dużo uwagi do ich użytku. Klasa 7c Szkoły Podstawowej nr 311 w Olsztynie miała okazję poznać sztukę jedzenia pałeczkami w Japonii dzięki dwóm gościom: panom Masatoshi Inada i Yoichi Iida.
Spotkanie zaczęło się od krótkiej „wycieczki” po Japonii. Uczniowie oglądali mapę kraju i wsłuchani w komentarz pana Masatoshi, tłumaczony zręcznie przez Pana Yoichi ,dowiedzieli się na przykład, ile wysp wchodzi w skład Kraju Kwitnącej Wiśni. Obejrzeli też japońskie gazety - w jednej z nich był artykuł o polskim piłkarzu, Robercie Lewandowskim!

Po przyswojeniu podstawowej wiedzy, goście przeszli do sedna spotkania: pałeczek! Młodzież cierpliwie słuchała informacji, które przekazywali im nauczyciele. Jedzenie tym typem sztućców oczywiście ma swoje zasady savoir-vivre’u. W Japonii szczególnie trzeba uważać, aby ich przestrzegać, ponieważ popełnienie błędów, takich jak niepołożenie pałeczek na specjalnej podstawce (hashioki) częścią stykającą się z jedzeniem może zostać odebrane jako nietakt.
Żeby jednak nikt nie myślał, że jedzenie pałeczkami to jedynie zasady i rygor, prowadzący rozdali uczniom podzielonym na grupy gry oraz jednorazowe sztućce. Młodzież miała okazję spróbować przenieść składniki zabawkowego ramenu - dania składającego się z rosołu, makaronu i innych składników - do misek. Mogli podnieść  japońskie przysmaki  znajdujące się w ruszającym naczyniu (było to trudniejsze niż myśleli!) za pomocą pałeczek i przede wszystkim uczyć się przez zabawę. Klasa tętniła śmiechem i okrzykami radości.

Pod koniec spotkania uczniowie podjęli się najtrudniejszego zadania.  Musieli przenieść orzeszki z jednej miski do drugiej, co ze względu na ich rozmiar było nie lada wyzwaniem. To, co udało im się przemieścić, mogli potem zjeść, co dało im motywację do podnoszenia jak największej ich ilości.

Po warsztatach szczęśliwi uczniowie nadal rozmawiali o tym, co się wydarzyło w ich sali, w której na co dzień uczą się języka polskiego, a tamtego dnia poznali kulturę kraju tak dalekiego jak Japonia. Panowie Masatoshi Inada i Yoichi Iida świetnie poprowadzili spotkanie, za co - zmotywowani do jedzenia pałeczkami uczniowie  - są im wdzięczni.

Wiktoria Pierednik 7c